HOME  |  CONTACT US  |  MEMBER ONLINE SERVICES
ACTRA Ottawa About UsGoverernanceAdvocacyFor ProducersWhat's Shooting

Become A Member
Agreements
Outreach & Education
Organizing
Residuals & Use Fees
Retirement & Health Benefits
CastingACTRA
Pay Dues Online
Members Marketplace
UBCP/ACTRA Awards
Committees
Health & Safety
Stunts

Congratulations!

To all the UBCP/ACTRA Members who have been nominated for a 2017 Leo Award!

Best Stunt Coordination in a Motion Picture

Kimani Ray Smith  – Fist Fight

Mike Desabrais  – The Unseen

 

Best Supporting Performance by a Male in a Motion Picture

Charlie Kerr Cadence

Kurt Max Runte – Hello Destroyer

Eli Goree  – Race

William Ainscough  – The History Of Love

 

Best Supporting Performance by a Female in a Motion Picture

Amanda Burke – Cadence

Leah Gibson  – Lost Solace

Hannah Cheramy  – The Hollow Child

April Cameron – The Philosophy of Phil

 

Best Lead Performance by a Male in a Motion Picture

David Kaye – Cadence

Michael Eklund – Dead Draw

Jared Abrahamson – Hello Destroyer

Andrew Jenkins – Lost Solace

William Ainscough – Milton’s Secret

Duane Howard – The Sun At Midnight

 

Best Lead Performance by a Female in a Motion Picture

Maxine Chadburn – Cadence

Taylor Hickson – Hunting Pignut

Tammy Gillis – Menorca

Jessica McLeod – The Hollow Child

Sonya Salomaa – The Space Between

Julia Sarah Stone – Weirdos

 

Best Stunt Coordination in a Television Movie

Kimani Ray Smit – Dead Rising: Endgame  

Garvin Cross – Legends Of The Hidden Temple  

 

Best Supporting Performace by a Male in a Televison Movie

Ty Olsson- A Surrogates Nightmare

William Dickinson – Little Girl’s Secret (Wait Till Helen Comes)

John Cassini  – Love By Chance

Geoff Gustafson – Signed, Sealed, Delivered: Lost Without You

Nathan Mitchell – Twist Of Fate

 

Best Supporting Performance by a Female in a Television Movie

Jordana Largy – Death Al Dente: A Gourmet Detective Mystery

Farryn VanHumbeck – Looks Like Christmas

Johannah Newmarch  – Pretty Little Dead Girl

Kalyn Miles – Seasons Greetings

 

Best Lead Performance by a Male in a Television Movie

Dan Payne – A Time To Dance

Dan Payne – All Yours

Casey Manderson – Seasons Greetings

 

Best Performance by a Male in a Short Drama

David Cubitt  – Black Chicks

Larry MacDonald – Here Nor There

Octavian Kaul – The Cameraman

David Lewis – The Goodnight Kiss

 

Best Performance by a Female in a Short Drama

Angela Palmer – Atalanta

Brenda Matthews – Beat Around The Bush

Nicole Leier – Black Chicks

Alex Duncan – I Love You So Much It’s Killing Them

Morgan Taylor Campbell – Rue

Lisa Durupt  – The Goodnight Kiss

 

Best Stunt Coordination in a Dramatic Series

Curtis Braconnier  – Arrow – What We Leave Behind

Maja Aro – Dead of Summer – Home Sweet Home

Kimani Ray Smith – Dirk Gently’s Holistic Detective Agency – Weaponized Soul

Rob Hayter – Lucifer – Weaponizer

David Jacox  – Rogue – Maria, Full Of Grace

Kimani Ray Smith – Van Helsing – It Begins

 

Best Guest Performance by a Male in a Dramatic Series

Mackenzie Gray – Dirk Gently’s Holistic Detective Agency – Rogue Wall Enthusiasts

Luke Camilleri – Motive – Index Case

Kurt Evans – The Man in the High Castle – Detonation

Dakota Daulby – Wayward Pines – Time Will Tell

Dave Collette – You Me Her – Like Riding A Vagina Bike

 

Best Guest Performance by a Female in a Dramatic Series

Sara Canning – A Series of Unfortunate Events – The Bad Beginning – Part 2

Crystal Balint  – Aftermath – Where the Dead Men Lost Their Bones

April Telek – Rogue – Maria, Full Of Grace

Jennifer Spence – Travelers – Grace

 

Best Supporting Performance by a Male in a Dramatic Series

Peter Kelamis – Beyond – The Man In The Yellow Jacket

David Lewis – Dirk Gently’s Holistic Detective Agency – Walkin

Brendan Penny – Motive – The Vanishing Policeman

 

Best Supporting Performance by a Female in a Dramatic Series

Elfina Luk – Blood And Water – Episode 115

Chelah Horsdal – The Man in the High Castle – Fallout

Lauren Lee Smith  – This Life – Well Fought, My Love

Hillary Jardine – Van Helsing – Last Time

Jennifer Spence – You Me Her – Remember, Ruby, Remember

 

Best Lead Performance by a Male in a Dramatic Series

Adrian Holmes  – 19-2 – Gone

Jonathan Scarfe – Van Helsing – Help Me

Tom Stevens  – Wayward Pines – City Upon A Hill

 

Best Lead Performance by a Female in a Dramatic Series

Emily Bett Rickards – Arrow – Who Are You?

Kristin Lehman – Motive – Natural Selection

Meaghan Rath – Rogue – Maria, Full Of Grace

Rukiya Bernard  – Van Helsing – Seen You

Priscilla Faia – You Me Her – Sex Fairy and the Eternal Flames

 

Best Performance in a Music, Comedy or Variety Program or Series

Andrea Bang – Kim’s Convenience – Gay Discount

Nathan Dales – Letterkenny – Uncle Eddie’s Trust

Tyler Johnston – Letterkenny – The Election

Donavon Stinson – The Beaverton – The Beaverton

 

Best Voice Performance in an Animation Program or Series

Rebecca Husain – Beat Bugs – With A Little Help From My Friends

Lili Beaudoin  – Beat Bugs – With A Little Help From My Friends

Lili Beaudoin  – Ghost Patrol

Lee Tockar – Slugterra – Get Pronto

 

Best Performance in a Youth or Children’s Program or Series

Zoey Siewert  – Finding Stuff Out – Ouch!

Peter Benson  – Mech-X4 – Let’s Dig Deep

Jaedon Siewert – Odd Squad – Oscar Strikes Back

Morgan Taylor Campbell  – Sadies Last Days On Earth

Ellie Harvie – Some Assembly Required – Betty The Builder

 

Best Performance by a Male in a Web Series

Dylan Archambault – Coming In – Scared Straight

Gabe Khouth  – Stake Out – Secret Santa

Haig Sutherland – Sunnyhearts CC – Handicap Change Room

 

Best Performance by a Female in a Web Series

Sonja Bennett – Sunnyhearts CC – Scared Straight

 
Privacy  |  Terms of Use  |  Site Map